Friday, November 5, 2010
EarCave re-release of I Don't Have To Cry
I was positively surprised by Andrew Morgans decision to re-release my and Maryn E. Coote's 1984 single "I Don't Have To Cry". He did switch the song on the b-side for "Vision of Estonia" from the same year.
Trying to remember the production notes of this vinyl.. It was recorded at a rented home-studio in Stockholm. We did rent (with the generous help from our manager at that time Harry Kask R.I.P.) a small Fostex 8 track studio rack, consisting of the multitrack, mixer, two compressors, a spring reverb and an equalizer..
We used the Oberheim DX drum-machine. We couldn't locate a DMX or afford a Linn.. Keys were played on a Yamaha DX 9 - again, we couln't get the DX 7..
Maryn played all keyboards, I did the drum programming, bass (a Fender Mustang) and the vocoder ( Syntovox 222 ).. I did the engineering aswell. Maryn plays also the flute on the B-side. We had help on the guitar part.
An interesting addition was the Roland SDE 1000 delay, that we rigged up along with the Yamaha CS 10 mono synth to do some primitive sampling effects..
Anyway, I hope this single gets back to the dancefloors where it has always belonged. You can buy the single at: http://earcave.mybisi.com/product/uq001
Saturday, October 16, 2010
Borreleoos ehk Lyme ei ole lihtne haigus
Olen kaua hoogu võtnud sellel teemal kirjutada. Nüüd Merimetsa haiglas ravil olles on tekkinud aega mõtteid sorteerida.
Sel suvel sain lõpuks kinnitatud puukborreleoosi diagnoosi. Kaks aastat kannatusi ja põhjuste otsimist, ränki diagnoose ja korduvaid haiglavisiite. Mul vedas. Mu kehale ilmusid korraga meditsiinikeeles ERYTHEMA MIGRANS, ehk puugisõõrikud. Leidsin ühe sarnase pildi netist. Puuk oli mul viimati eelmisel sajandil...
Need sõõrikud viisid mind uuesti arstide juurde ja tegin uued analüüsid. Seekord positiivsed. Nüüd avanes võimalus saada adekvaatset ravi õigele haigusele.
Võiksin siin juba raamatu kirjutada, aga blogis on vaja ruumi kokku hoida. Võtan kokku mõned vähem tuntud faktid puukborreleoosi kohta.
* Rohkem kui pooltel nakatunutest ei ilmu nahale löövet (ERYTHEMA MIGRANS)
* Sümptomiteta nakkus võib välja lüüa aastaid hiljem.
* Tavaline (Elisa) vereproov võib olla ka nakatunul negatiivne. Ainult vereproov ei ole piisavalt kindel diagnoosimeetod.
* Lyme ehk borreleoos võib esile kutsuda enam kui 300 haigusega sarnaseid sümptomeid, tihti üritatakse ravida valet haigust.
* Ravi võib olla väga pikaajaline, kuni mitu aastat.
Panin linkidesse väga hea kokkuvõtliku info borreleoosi kohta. Kui keegi omab sarnaseid kogemusi, palun kirjutage. Kui oleksin olnud paremini informeeritud, oleksin praegu juba terve. Nüüd olen kaotanud kaks aastat tervist ja pole veel selge kaua paranemine aega võtab.
Wednesday, September 8, 2010
Citipark kasutab sobimatuid ärivõtteid!
Juhtusin üle hulga aja külastama Tallinna Lõunakeskuse ärikeskust. Poest tulles näeme abikaasaga parkimiskontrolöri meile trahvikviitungit kirjutamas. Küsimuse peale mille eest, näidati meile väga väikses kribukirjas infotahvleid, kus on tõepoolest kirjas: parkimine tasuta 1,5 t parkimiskellaga. Trahv tingimuste rikkumise eest 500 krooni.
Üritasime kontrolöri veenda, et olgugi, ilma kellata, aga olime poes vaid pool tundi. Irvitav kontrolör kordas aga lauset: mina teen vaid oma tööd. Siis sai asi selgeks: milleks kehtestada parkimistasu, kui iga tund leiab mõne vähese tähelepanuga parkija, kellele saab korraga 500 krooni leppetrahvi välja kirjutada. Nii teenib ju palju rohkem.
Olge ettevaatlikud Lõunakeskust külastades - see võib teile väga kalliks maksma minna.
Wednesday, June 2, 2010
Miks ma ei ole ärimees.
Teatud mõtted settivad kaua ja osad tegemised tuleb enne läbi seedida kui neile lõplikku hinnangut anda saab.
Täna, olles Vormsi vallavanema tööd pea viis kuud teinud on enam vähem õige aeg mõlgutada, miks on kõik nii nagu nad täna on.
Miks ma oma äridega ei õnnestunud?
Olen suhteliselt varajasest noorusest pidanud väikeettevõtlust endale sobivaks elustiiliks ja tagasi Eesti vabariigis üritasin mitmes kohas kätt proovida. Eestis 50 dollariga maandudes ei olnud ei vanu ülikoolisõpru ega endisi parteikaaslasi, sestap on olnud minu liikumised seotud väikeste ettevõtmistega.
Milal ma aru sain, et ei ole tegelikult ärimees?
Minu viimane äri-ettevõtmine oli väga kurioosne, täna vaadatult vist suht sarnane paljude teiste saatusega. Olin kolinud peale lahutust vana-aegsesse puumajja ja tegelenud seal ühistu esimehena elanike mobiliseerimisega päästmaks vana maja samas seda säästes.
Üks minu tuttav muusikamaailmast oli müümas sarnast hoonet Tallinnas Paldiski maanteel ja pakkus seda mulle arendada kuna ta ka soovis vana arhitektuuri säilimist. Pidasime läbirääkimisi ja otsisin endale ka ehitaja, kelle buumiaegset päris head tööd olin oma tuttavate juures märganud ja kes aitas osaliselt ka oma kodumaja remondis kaasa lüüa.
Eelistasin võtta oma riske teadlikult ja taotlesin pangast eraisiku laenu, et siis selle finantseerimisega maja korda teha. Majas elas ka neli sundüürnikku, kes vajasid uut pinda. Pank pakkus siiski välja ärilaenu tingimusel, et võtan ehitaja oma firmasse partneriks. Näiliselt võtsime võrdse riski ja pantisime nii ostetava maja kui omad kodud projekti nimel. Leppisime kokku, et ehitaja ehitab ja mina müün kortereid.
Esimene poolaasta läks sundüürnikele kodude vaatamiseks, projekteerimseks ja müügi alustamiseks. Oli aasta 2006. Kuna rahavood olid meie ettevõttel väga piiratud venis ehitus sügiseni. Lõpuks sai ka üürnike olukord lahendatud: pikka aega kommunaalkorterite järjekorras seisnud inimesed said linnalt omale uue elamise ja lahkusid majast.
Ehitus aga ei sujunud. Partneri sõnul ei olevat meil piisavalt raha ja tihi ajasid teda taga isegi meie ehitusplatsil tema teised kliendid, kel töö tegemata ja teisele jälle millegi eest tasumata. Partneri koduõuel, 600m2 vana häärberi juures käisid aga usinad tööd.
Korterite müük hakkas tasapisi sujuma. Meile laenu andnud panga haldur soovis millegipärast osta nii endale kui oma abikaasale korterid luksuslikus aiamajas. Kõik tundus liiga hea, et olla tõsi.
Pikad telefonikõned iga päev partneriga, keda oma meeskonnaga mitmed kuud objektil ei nähtud. Lubadused, hea jutt ja anektoodid vahele üritasid pingeid maha võtta. Võtsin asja üles ka pangas, kust mulle öeldi rahulikult tõde, et ise olen süüdi.
Läks aeg ja maksime intresse, müüdud korterite üleandmise tähtaeg lähenes, aga ehitajaid ei olnud. Lõpuks tegi partner ühe sammu, mis andis mulle võimaluse tema osalus firmas omandada ja sellisel moel projekti üritada lõpetada. Oli 2007 ja buum tipus. Ehitajad kauplesid iga päev endale uut hinda, varastasid tööriistu ja tegid praaki, mille parandamise asemel nad lihtsalt lahkusid.
Kuna projekt oli jõudnud täielikult kreeni, kuid osa kortereid olid veel müümata, leppisin pangaga kokku täiendavas laenus ja isiklikus käenduses. Lisaraha oli loomulikult napp, ehitaja oli enda tegemata tööde eest firmast ca 1,2m välja maksnud ja omateed läinud.
Lõpp oli väga hale. Pangahaldur oma abikaasaga venitasid oma korterite vastuvõtmist, mis takistas pangast lisaraha saamise. Vahelaenu andnud poollegaalne krediidiasutus võttis tagatisvaraks antud korteri päevapealt endale, mis välistas võimaluse lisaraha hankimisele tagatist anda.
Lõpp nägi siis välja umbes selline. Et kogu arendus pankrotti ei läheks ja korterite eest ette maksnud ostjad midagigi saaks teostasime asjaõigustehingud kõigi ostjatega. Kel rohkem jõudu, s.t. pangatöötaja ja ta abikaasa, neile lubas pank lepingusse ülemistes kuuekohalistes numbrites hinna alandamise. Noortele tudengiperedele loomulikult seda ei lubatud. Ühe korteri endale võtnud krediidiasutus "ostis" poole müügihinnaga veel kaks korterit majas ja olidki panga ärilaenu nõuded rahuldatud. Olin ca 10 miljonit pangale tasunud, sinna juurde jäi mul veel eraisikuna tasuda 1,3 miljonit ärilaenu osa ja hinnaalanduste ning ülevõtmisel forseeritud hindadega olin kaotanud veel 3 miljonit võimalikku tulu. Olin üle andnud lõpetamata korterid ja tunnen erilist süüd noorte toredate ostjate ees.
Mida teeb siis ärimees sellises olukorras?
Mõni paneb uue projekti käima, lubab, laenab jne. ja läheb eluga edasi. Mina seda ei osanud. Läksin tööle eksportivasse metallifirmasse müüki juhtima ja olen alates 2007 aastast enamuse oma sissetulekutest vanade võlgade eest välja käinud. Panga nõuded tulevad muidugi enne muid nõudeid. Jah, oma kodu oli mul alles, aga 2006 aastal pooleli jäänud remont jääbki pooleli.
Mida ma sellest kogemusest õppisin?
Kõigepealt seda, et olen liiga naiivne ja heauskne inimene. Ei osanud märgata mõne inimese tõelist motiivi: ahnust. Teiseks: olin väga rumal ja saamatu. Võttes endale eraisikuna täieliku äririski kuulub ärimehele tõelise rumaluse hulka. Sellele ei ole vabandust. Kolmandaks: projekte juhtida ja müüa ma oskan. Lubasin teha majale viisaka remondi ja see sai sinnamaani tehtud kust rahad otsa said. S.t. õlivärvid, lubikrohv, sobiv katus, põhjalik keldripinna remont jne. Aga need omadused ei kata ja toida. Ei ärimeest, ega tema klienti.
Mis edasi?
Kuna mind pommitavad muuhulgas sellest õppetunnist pärit anonüümsed kommentaatorid ja mõned kliendid nõuavad veel täna suuri kahjutasusid, pean möönma, et mu füüsiline tervis on alla andnud. Seljaaju kahjustus on röövinud liikumise ja näen perspektiivis elu invaliidina (Eestis tähendab see töötupõldu) ja varatuna. Pankrot kui moodus sellistest võlgadest välja tulla on välistatud, kuna juriidiliselt on lepingud ülimalt JOKK. Oma riskivõtmine on inimese enda süü. Kahjuks jääb ära sellises olukorras kindlasti võimalus alustada uuesti ja taasluua väärtused, millega tasuda vanad võlad. Rootsi ja muu läänemaailma kogemusel ei ole Eestis kandepinda.
Arvaku kes mida soovib. Olen kirja pannud oma loo nii nagu mina seda tean ja seda elukogemust ükski kohus ega pank ära võtta ei saa.
Monday, January 11, 2010
I Long for our vineyard
Uku & Kertu vineyard |
Sunday, January 10, 2010
Kevadtalv Vormsil
Panen siis vastalustatud vallalehte läinud loo ka oma blogisse.
Vorsmsi vald hakkab uuest aastast välja andma vallalehte, et parandada adekvaatse info liikumist vallaametnike tegevuse kohta valla elanikele. Mul on au siin end vastvalitud vallavanemana tutvustada. Pean tunnistama, et Vormsi vallavalitsusse tööle kandideerimise ajal ei olnud ma ise veel Vormsit külastanud. Seda toredam oli kohtuda südamliku saarerahvaga 30. detsembril ja mõista, et Vormsi on üks ütlemata tore paik.
Olen kolmandat põlve Tallinnlane, seega võiks mind pidada põlislinnlaseks. Minu generatsiooni inimesed veetsid oma lapsepõlve suved maal vanaema juures. Mina Saaremaal vanatädide juures. Üks osa minust on end alati kujutanud elamas saarel, selles tuulises keskkonnas kus on aega asju läbi mõelda.
Minu mõlemad vanemad olid muusikud. Isa, kitarri ja trompetimängija ja ema, laulja. Selline pere on loomulikult jätnud elule oma jälje. Muusikute peres tekib sügav armastus muusika ja loovkunstide vastu.
Elu viis mind emaga elama aastateks Rootsi. Lõpetasin seal keskkooli, gümnaasiumi ja natuke ülikooli. Tegin õppimise kõrvalt mitmeid töid nagu ajalehtede kojukandmine, koristamine ja kohalikus Eesti raadiojaamas uudiste lugemine. Elu oli karm ja majanduslik olukord ei lubanud mul muusikat õppima minna. Õppisin ärijuhtimist ja kaubandust ning minu töökäik on sellest alates suuremalt osalt seotud olnud müügitegevusega.
Rootsis töötasin peale ülikooli esimest kursust Tööstusametnike ametiühingus viis aastat ametnikuna. See töö andis mulle väga hea elukooli: nägin nii tööandja kui töövõtja probleeme ja erimeelsusi. Õppisin ära Rootsi riikliku asjaajamise.
Edasi viis elutee pea viieks aastaks USA'sse, kus peamiselt õppisin omal käel muusikatootmist ja jõudsin äratundmiseni, et ma ei soovi Ameerikasse oma elu üles ehitama hakata. Väga raske oli harjuda suure riigi ignorantsusega, olgugi, et mul on sellest ajast jäänud mõned mu kõige lähedasemad sõbrad.
Suuresti juhuse tahtel sattusin emaga Eestit külastama samal nädalal kui toimus Moskvas riigipööre. Mind puudutas Eesti iseseisvumine niivõrd sügavalt, et jäin kõhklemata Eestisse ning aitasin kaasa võimalikult paljudes ettevõtmistes ja organisatsioonides. Üheksakümnendate keskel asusin tööle Eesti Telefoni IT osakonda, sealt edasi Love Raadiojaama juhtima ning 1999 Rootsi ettevõttesse UpGrade Communication AB kus töötasin kuni 2005. Minu tööks oli ehitada üles selle ettevõtte ekspordiorganisatsioon ja perioodi lõpuks oli meil müügiosakonnad Baltikumis, Soomes, Norras, Taanis, Hispaanias, Poolas ja Ühendkuningriikides. 2006 tekkis mul võimalus Eestis oma emale korraldada tema vanade nõukogude ajal hävitatud salvestiste uuesti välja andmine ning pikem kontsertturnee, mis päädis juubelikontserdiga Tallinn Sokos Hotellis. Pean tunnistama, et oli rõõm tegeleda ühel perioodil muusikaga, olgugi et jälle asju korraldavas rollis.
Viimased kaks aastat olen töötanud eksportiva ettevõtte Frog Industrial Design OÜ müügijuhina ning peamiselt korrastanud Eestis toodetud lehtmetallitoodete müüki Põhjala ja Saksa turgudel.
Esimesed kogemused Vormsi asjadest ütlevad mulle, et siin on head tööd tehtud. Eelarve on väike, aga tasakaalus, algatatud on mitmeid väga kasulikke projekte, saar on täis noori särasilmseid inimesi, suvi on kohe tulemas koos uute külalistega. Silma jäi aga üks väga tõsine puudus. Nimelt ei ole Vormsil võimalik saada kiiret ja pädevat arstiabi. Seda märkab just kriitilistes olukordades ning selline puudus võib väga palju häid saavutusi varju jätta. Proovin leida vallavalitsusega sellele valukohale võimalikult ruttu esmase lahenduse. Saare jätkusuutlikuse seisukohalt on kohalik kiire arstiabi esmatähtis.
Lisaks vallalehele oleme võtnud oma ülesandeks paremini kasutada valla kodulehte ning korraldada iga kuu vallavalitsuse infotund, kus võib vallavalitsuse otsuste üle avalikult arutleda.
Loodan, et aasta tuleb positiivne ja teguderohke meile kõigile.
Subscribe to:
Posts (Atom)